Yangın MerdiveniYangın Merdiveni

Yangın merdiveni her çeşit yapı içerisinde bulunan insanlar ve diğer canlıların yangın veya herhangi bir acil durum olduğunda hızlı ve güvenilir bir şekilde yapı içerisinden bu çıkmalarını sağlayan kaçış merdivendir diyebiliriz. Yangın hayati öneme sahiptir. Birçok binada yapılması zorunludur ve yapıların vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır. Çelik merdivenleri olası bir acil durumda canlıları 5 dakika içerisinde dışarı çıkabilecek özelliğe sahip olmalıdır. Çünkü herhangi bir olay başladığında 5 dakika içerisinde bütün binayı sarabilir. Binaların çıkışları yangın durumunda imkânsız hale gelirken, yangın merdivenleri alternatif bir kaçış yoludur.

Merdiven olan yerlerde çıkan kaza can kaybı yaşanmadan kişiler yanma olduğu yerden tahliye edilmektedir. Can kaybının yaşanmaması için merdivenler kilit rol oynamaktadır. Birçok kaza ölümle sonuçlanırken yangın olduğu yerde hiçbir şekilde yaralanma ve can kaybı yaşanmaz. Acil durum güvenliği aynı zamanda yaşam alanlarımızın olduğu binalarda da bulunması gerekir. Herhangi bir acil durumda itfaiye ekipleri olaya müdahale ederken içeride bulunan canlılar yangın merdivenlerinden kaçarak canlarını kurtarabilmelidirler.

Nerelerde Kullanılır

Çelik merdivenleri hangi yapılarda olursa olsun, mutlaka bulundurulması gereken hatta zorunlu tutulması gereken önemli bir detaydır. Acil çıkış hayati bir önem taşımaktadır fakat,  çelik yangın merdivenleri bulundurma zorunluluğu yapının durumuna göre, özelliğine göre değişmektedir.

Merdivenin yapılacak yapıların yüksekliği, çok katlı olması, kullanıcı sayısı, yapının kullanım sınıfı ve faktörleri de bu zorunluluğu etkileyen etmenler arasındadır. Kat sayısının 4’ü geçmediği, oturum amaçlı kullanılmayan binalarda merdiveni zorunluluğu yoktur. Ancak özel şartlar dışında temel olarak yangın çıkışı bulunması gereken yerler şöyledir;

  • Konutlar
  • Fabrikalar
  • İmalathaneler
  • Mağazalar
  • Dükkânlar
  • Depolar
  • Büro binaları
  • Ayakta tedavi merkezleri
  • Toplanma yerleri
  • Oteller

Yangın merdivenleri yukarıda sıralanan yapılarda bulundurulabilir. Bu yapıları bulundurulan her bir binada farklı standartlarda merdivenli çıkış uygulanması yapılmaktadır.

Yangın Merdiveni Çeşitleri

Yangın merdivenleri içeriden ve dışarıdan olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Fakat en çok tercih edilen dışarıdan yapılan yangın merdivenleridir. Bunun temel nedeni içerde yer tasarrufu yapmaktan kaynaklanır. Dışarıda yapılan yangın merdivenleri daha az maliyete yapılmaktadır. Yangın merdiveni çeşitleri Z tipi yangın merdiveni, dairesel yardım yangın merdiveni ya şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Firmamız yangın merdiveni kurma konusunda profesyonel olarak hizmet vermektedir. Telefon numaralarımızdan bizlere ulaşarak hizmet alabilirsiniz.


0533 162 31 92

+90 212 883 50 45

[email protected]
Yangın merdiveni

Yangın merdiveni imalatı

İstanbul Yangın Merdiveni


× WhatsApp Destek